Acces:

Fiind o zonă mare, cu multe trasee, predominant de mai multe lungimi de coardă, traseele au fișe separate, unde se pot găsi detalii privind fiecare traseu în sine, cu acces şi retragere. Dinspre Vadu Crişului, de la stadion se merge aprox. 500 m de unde părăsim drumul pietruit pe calea ferată, de unde se pot vedea pereţii mari cu traseele de alpinsm.

Traseele de escaladă Pisti, Ștefan, Manna 1,2 și 3 se află între traseele Trandafirul Sălbatic şi Soros, pe partea superioară al acestora, adică ultima lungime a traseelor.  Accesul la aceste trasee de escaladă se face din penultima regrupare al traseului Soros sau al traseului Trandafirul Sălbatic.

 

Nr. Nume Traseu Grad de dificultate Lungimi de coardă (m) Anul premierei Echipa premierei Anul reechipării Poză/Schiță traseu Fisă Traseu
1. Fekete Áthajlás(Surplomba Neagră) 4B/8+ 3 LC 1969 Wild Ferencz, Rády Gábor 2012
2. Nagy Áthajlás(Surplomba Mare) 4B 2 LC 1978 Ille Laászló, Godzo Emeric, Nagy Sándor, Papp István    
3. Mea Culpa 6B/A2 3 LC 1999 Fucsko László, Benedek Tamás  
4. Final Cut A3 2 LC 2009 Sereş Tinu, Fucsko László    
5. Fragilor 5A 3 LC 1983 Benedek Tamás, Feragó József 2000
6. Zburătorul   25 m 1986 Adrian Paută, Benedek Tamás 2017
7. Casa Zmeului 3B/6+ 3 LC 1988 Paută Adrian, Paută Eugenia    
8. Calea Tibetană 5B/8+ 3 LC 2002 Paută Adrian, Vida György    
9. Sárkány 8- 10 m 1993 Sárkány A., Barnău A., Sedevi I.      
10. El Capitan(El Monstro) 6A/8c/A1 4 LC 2006 Vecan Marius, Sedevi Imre, Tinu Sereș, Pintér István  
11. Vama sării 4B 4 LC 1984 Hajner János, Take Caraianis    
12. Drumul Incașilor 6A/8 3 LC 1997 Paută Adrian, Szollosi István  
13. Öcsié(Grota Zânelor)  5A/8- 5 LC 1974 Ilyes Jozsef, Kajttsa K., Botos 1997
14. Diana 4B/7+ 3 LC 1984 Gavril Ardelean, Mihail Ardelean    
15. Viktória 8/8+ 4 LC 2000 Pinter i., Szollosi , Molnar, Olah  

16. Traseul Intersectat 3A 3 LC 1986 Paută Adrian, Borodan Teodor 1999
17. Anonimus 6A/8+/A1 6 LC 1986 Paută A., Borodan T., Vecan M 1999
18. Cireşul Sălbatic 5B/8+ 4 LC 1986 Paută Adrian, Borodan Teodor 1999
19. Turnul Babilonului  4B/7+ 4 LC 1986 Paută Adrian, Paută Eugenia 1999
20. Cangurul Şchiop 4B/8- 2 LC 1999 Paută Adrian, Szollosi I  
21. Ifiuság Utja(Tinereţii)  4A/8- 3 LC 1977 Gáspár István,  ? 1999
22. Diedrul Albastru 4A/9- 3 LC 1986 Mecanica Oradea, Vecan Marius    
23.

Sörös(Creasta Abruptă)

3A/6+ 4 LC 1953 Papp Gyorgy, Fényes, Kerekes ?
24. Éva 4B/8+ 4 LC 1977 Gáspár István, Welkersdorfer Éva, Ille László, Nagy Sándor  
25. Éva direct 8 1 LC 198? Torok János ?    
26 ? ? 1 LC 198? Torok János ?  
27. Róka 8- 1 LC 198? Torok János ?  
28. Trandafirul Sălbatic 4A/5- 3 LC 1979 Karaianis Dimitris, Hajner János    
29. Zori de zi 6+ 2 LC 2015  Adrian Barnău, Vecan Marius  
30. Pisti 6+ 1 LC 1998 Dorel Miheș, Szollosi I.  
 
31. Ștefan 6+ 1 LC 1998 Dorel Miheș, Szollosi I.    
32. Manna 1 7- 1 LC 1999 Szabó András    
33. Manna 2 7 1 LC 1999 Szabó András    
34. Manna 3 7+ 1 LC 1999 Szabó András    
35. Via Ferrata din Peretele Zânelor   B 140 m 2015 S.J.S.S. Bihor, CASSIO Montana Oradea